Jak vybrat softbox

Jak vybrat softbox

Pokud jste podlehli kouzlu zábleskových světel, byl jeden z důvodu jejich pořízení jistě ten, že před výbojku můžete dosadit širokou škálu tzv. světelných modifikátorů. Ty mohou být různého tvaru i velikosti, ale především k různým účelům. Zatímco malé reflektory se stříbrnou odraznou plochou, které mnohdy obdržíte zdarma nebo za symbolickou cenu již při pořízení světla, světlo ze záblesku směřují a vytváří ostré stíny, softboxy jsou pravým opakem – skvělo změkčí skrze difuzní látku.

Tvary a typy softboxů

Kdyby se někdo odhodlal k sepsání kompletního průvodce světem softboxů se všemi typy a tvary, pravděpodobně by mu nestačily ani všechny listy Wordu. Existuje totiž tak široká škála softboxů, že obsáhnout vše by se nepodařilo nikomu. V následujících řádcích vám vyjmenuji ty softboxy, se kterými fotografové pracují nejčastěji, ale především nejúspěšněji.

Volíme zpravidla mezi třemi základními tvary: oktagon, čtverec nebo obdélník. Funkce všech tří typů je stejná, jedná se pouze o to, že oktagon tvoří líbivější odraz v oku při fotografování lidí, případně zvířat, kde simuluje přirozený tvar slunce. Čtverec nebo obdélník se na druhou stranu lépe uplatní při fotografování produktů, kdy potřebujeme, aby případný odraz kopíroval hranu určitého produktu.

Vhodný softbox pro fotografování v exteriéru

Ještě předtím, než si začnete vybírat mezi softboxy, je třeba si položit dvě základní otázky: co budete fotografovat a kde? Pokud se chystáme na fotografování v exteriéru, a zvlášť, pokud budete vybavení přenášet na různé lokace nebo na vzdálenější místo, je dobré sáhnout po rychloskládacích, outdoorových softboxech s rozkládáním velice podobným deštníku. Oproti klasickým softboxům, u kterých musíte vkládat jednu tyčku po druhé, ušetříte hromadu času i nervů.

 

Naopak deštníky vám v přírodě mnoho služby neprokážou, a to kvůli jejich tvaru (do toho se velmi rád opírá vítr, a to by mohlo znamenat i pád, a to jak softboxu, tak světla).

Samozřejmě, že ani plocha softboxu není proti pádu a poryvům větru imunní, proto jsou v poslední době stále oblíbenější balón difuzéry. Proudy větru jej díky jeho kulovitému tvaru obtékají a riziko pádu je mnohem menší než při použití klasických softboxů.

Vhodný softbox pro fotografování v interiéru

V ateliéru je použití softboxů rozmanitější. Můžete volit mezi strip boxy (tenké softboxy, které poslouží perfektně, potřebujete-li osvítit hran, případně boky aj.), oktagonální i hranaté softboxy, ale také speciální druhy softboxů, mezi které napří např. deep box.

Deep box neboli hluboký softbox oceníte především při fotografování portrétů. Má variabilní použití. Můžete do něj svítit buď stejně, jako do klasického softboxu, ale existují i tzv. deep box adaptéry, které dovolují vložit světlo do deep boxu opačně, to znamená, že budete bleskat dovnitř a model osvítí až odražené světlo. Dalším rozdílem oproti klasickému softboxu je 16 lamel a parabolický tvar, který dodává fotografii na plasticitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *