Nejlevnější pneu – co nám s nimi hrozí?

Nejlevnější pneu – co nám s nimi hrozí?

Léto je za námi a opět se přiblížila doba, kdy bude potřeba vyměnit u našich automobilů letní pneumatiky za zimní.

Asi pro nikoho nebude nijakou novinkou, že na bezpečnost jízdy vozidla má velmi zásadní vliv především výběr správných pneumatik. Někteří řidiči však tuto důležitost podceňují a výběru pneumatik nevěnují patřičnou pozornost, nebo ve snaze ušetřit dávají přednost ceně před kvalitou.

Položme si tedy otázku, o kolik jsou horší levné pneumatiky čínské výroby oproti klasickým, značkovým pneumatikám od prověřených výrobců.

Asi jedinou výhodou čínských pneumatik jsou pořizovací náklady při jejich nákupu. To bývá hlavním důvodem, proč si je lidé v rámci celé Evropy čím dál častěji pořizují. Tyto pneumatiky se hodí na většinu rodinných automobilů.

Zůstává však otázkou, zda-li je koupě takových pneumatik bezpečná. Dle spousty recenzí vyplývá, že čínské pneumatiky neposkytují řidičům při jízdě na mokrých vozovkách zrovna velký pocit jistoty. Z mnoha testů, které byly prováděny, můžeme uvést jako příklad jeden, kdy bylo dokázáno, že při 80ti kilometrové rychlosti se vozidlo zastaví zhruba o 4 metry později, než vozidlo, které je opatřeno kvalitními značkovými pneumatikami.

Z dalších testů vyplývá, že ovladatelnost vozidla v zatáčkách se výrazně snižuje při rychlosti již zhruba o 20 kilometrů nižší při použití pneumatik z Číny, než při použití pneumatik značkových.

Ačkoliv ze statistik vyplývá, že se počet pneumatik vyrobených v Číně a dovezených do Evropy od roku 2007 do roku 2013 zdvojnásobil, a v současné době je již téměř každá druhá pneumatika na území Evropské unie dovezena z Číny; stojí jistě za pováženou, si takový nákup dobře rozmyslet.

Evropská asociace výrobců pneumatik ETRMA, která výše zmíněné údaje uvádí, upozorňuje zároveň na skutečnost, že podstatná část pneumatik z Číny dost výrazně zaostává za požadovanými bezpečnostními kritérii, která jsou běžná u výroby značkových pneumatik prověřených, tradičních výrobců.

Dalším z nedostatků u těchto pneumatik je mnohem horší schopnost odvádět vodu, než mají klasické pneumatiky, a tím může snáze dojít k aquaplaningu.

Jestli se tedy zabýváte myšlenkou pořídit si levnější pneumatiky, doporučujeme navštívit srovnávač pneumatik ZUPO.cz, kde najdete nejlevnější pneumatiky, ale zároveň se zárukou kvality, čímž se můžete vyvarovat výše zmíněným rizikům.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *